tiara-leitzman-OjUPxJgJ4JQ-unsplash

Olej arganowy – jak powstaje?

Olejek araganowy to prawdziwy kosmetyczny hit ostatnich lat. Uwielbiany przez kobiety na całym świecie za swoje wyjątkowe właściwości. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kąpieli, olejek do stosowania na cale ciało, na przykład do masażów, a także jako preparat do nawilżania skóry twarzy. Posiada także zbawienne działanie na nasze włosy. Sprawdzi się zarówno jako preparat przy wykonywaniu zabiegu olejowania włosów, jak i w roli serum nawilżającego końcówki włosów po ich każdym umyciu.

Dzięki niemu włosy będą nawilżone, ich końcówki będą wyglądać zdrowo, unikniemy rozdwajania się i puszenia ich. Włosy będą zdyscyplinowane i błyszczące, Kilka kropel wtartych w wilgotne włosy zatrzyma w nich wilgoć, dając uczucie nawilżenia. To tylko początek listy jego zastosowań ponieważ olejek świetnie sprawi się także w roli dodatku do balsamów do ciała i kremów.

Cóż, nie bez powodu olejek arganowy nazywany jest złotem Maroko. Jak powstaje olej arganowy? Czy faktycznie pochodzi z Maroko? I czy wszystkie dostępne na rynku olejki araganowe są prawdziwe?

Zacznijmy od procesu produkcji czyli jak powstaje olej arganowy. Produkowany zgodnie z tradycyjną metodą olej jest produktem powstałym w wyniku zmielenia ziaren owoców drzewa arganowego. Wykonywane jest to ręcznie w żarnach, w wyniku mielenia powstaje oleista pasta. To właśnie z niej następnie wyciskany jest tak cenny olejek arganowy. Ziarna owoców arganowych niezwykle trudno otworzyć, dlatego w tradycyjnym procesie wytwarzania olejku wykorzystywane są ziarna wyplute lub też wydalone przez kozy.

Prawdziwy, oryginalny olej arganowy jest produktem pochodzącym z Maroko. Jeśli natrafimy na produkt firmowany nazwą „olejek arganowy”, który nie pochodzi z tego kraju, oznacza to, że nie mamy do czynienia z produktem oryginalnym i ręcznie tłoczonym. Niestety ze względu na cenę oryginalnego, czystego, marokańskiego olejku arganowego niemal ¾ produktów na rynku, z przymiotnikiem „arganowy” w nazwie nie zawiera wewnątrz buteleczki oryginalnego oleju. Dlatego wybierając produkt pamiętajmy jak powstaje olej arganowy, dlaczego jest ta ceniony i sięgajmy po 100% naturalne oleje z Maroko.

Leave a Reply