tim-patch-UOaiKh0ojz0-unsplash (1)

Kąpiel solankowa – co trzeba wiedzieć?

Znakomitym rozwiązaniem na wiele dolegliwości jest kąpiel solankowa. Właściwości wody solankowej pomagają w szczególności na przeziębienie, łuszczycę i stawy. Jak przygotować taką kąpiel w domu? Czy warto korzystać z basenów solankowych?

Solanka to wysoce zmineralizowana woda, która prócz chlorku sodu zawiera także jony magnezu, potasu, jodu, wapnia, bromu, jodu, oraz związki siarki. W zależności od zawartych w solance składników, można wyodrębnić przede wszystkim wody: jodowo-bromowe, chlorkowo-sodowe, fluorkowe, oraz wodoro-węglanowo-sodowe. Wody te są pobierane z naturalnych źródeł podziemnych, w szczególności w Karpatach, Sudetach, okolicach Krakowa i niżu Polski. Solankę w celach leczniczych wykorzystujemy do kąpieli, picia, oraz inhalacji.

Solanka do kąpieli – wskazania i przeciwwskazania

Kąpiel solankowa pomaga na wiele schorzeń związanych z funkcjonowaniem organizmu. Jest ona wskazana jw szczególności u osób borykających się z:
• problemami dermatologicznymi,
• przewlekłą infekcją górnych dróg oddechowych i zatok,
• chorobami neurologicznymi i ginekologicznymi,
• zmianami zwyrodnieniowymi oraz reumatycznymi stawów,
• zaburzeniami neurowegetatywnymi, otyłością, zaburzeniami przemiany materii,
• osłabioną odpornością, nadmierną potliwością,
• nerwicą, stresem, przemęczeniem, kłopotami ze snem.

Należy pamiętać, iż kąpiele solankowe przeciwwskazane są w przewlekłych chorobach układu krążenia takie jak: niewydolność krążeniowa, choroba naczyń wieńcowych, przebyty zawał serca a także przy ostrych stanach zapalnych, otwartych ranach, nadczynności tarczycy, nowotworach.

Basen solankowy czy kąpiel solankowa w domu?

Basen solankowy oferuje wiele uzdrowisk oraz ośrodków odnowy biologicznej. W solankowym basenie termalnym znajduje się odpowiednio stężona, wysoce zmineralizowana woda o temperaturze wypośrodkowanej. W basenie takim czasami prowadzone są zajęcia ruchowe. Można w nim przebywać do 20 minut.
Kąpiel w soli w domu stanowi alternatywę dla rozwiązań uzdrowiskowych. Aby przygotować taką kąpiel wystarczy do wanny dodać zakupioną wcześniej sól morską, ciechocińską, iwonicką lub inowrocławską. Aby się odprężyć można nabyć sól z olejkiem eterycznym. Przy odpowiednio dobranej soli i właściwej temperaturze wody, można zaznać przyjemnej terapii i relaksu przez 20 minut.

Poza kąpielą, sposobem skorzystania z solanki także tężnie solankowe, w których po specjalnej konstrukcji z drewna i tarniny płynie solanka oraz groty solankowe, w których można inhalować się suchym aerozolem solnym.

Należy zapamiętać, że przed skorzystaniem z kąpieli solankowej warto skonsultować się ze specjalistą.

Leave a Reply