obrazek1

Co to jest serum? Kiedy i gdzie stosujemy?

Serum – tajemniczy środek na wszystko! Z takim określeniem możesz spotkać się nie raz. Udając się do pobliskiej drogerii usłyszysz od konsultantki, że  musisz do swojej pielęgnacji twarzy włączyć sera. Czy wiesz co to jest serum? Kiedy i gdzie stosujemy?

Serum to formuła kosmetyku znana od bardzo dawna. Jest to bardzo silnie skoncentrowany produkt, który zawiera liczne składniki aktywne zamknięte w niewielkiej buteleczce.  Jeśli mielibyśmy porównać ten produkt do składników spożywczych, to serum byłoby czymś w rodzaju koncentratu pomidorowego. Można powiedzieć, ze serum jest koncentratem jakiegoś kremu, czyli w niewielkiej ilości znajduje się duża ilość składników. Są one skumulowane, dzięki temu mają silniejsze działanie.  Sera możemy spotkać najczęściej w dwóch konsystencjach. Pierwsza to aksamitna, żelowa. Bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej powłoki. Możesz po niej aplikować od razu krem o ile jest to konieczne.

Są takie sera, których nałożenie w zupełności wystarczy np. gdy masz przetłuszczającą się skórę lub jest bardzo wysoka temperatura i ta lekka forma jest wystarczającym jej zabezpieczeniem. Druga forma to olejowa – gęstsza, tłusta, dłużej pozostająca na skórze. Jest ona częściej spotykana w kosmetykach naturalnych. Składa się zazwyczaj z mieszanki olejowej i bardzo dużej ilości składników aktywnych taki jak ekstrakty, olejki eteryczne czy kompleksy witamin i minerałów.


Mokosh – najlepsze serum z witaminą C


Po aplikacji serum w formie olejowej należy odczekać aż się ono wchłonie. Nie sprawdzi się również taka forma pod makijaż, dlatego producenci kosmetyków naturalnych często zalecają używanie takich form na noc. Można łączyć je z kremem lub używać samych, ponieważ bardzo dobrze pielęgnują skórę. Sera w formie olejowej uszczelniają również płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu zabezpieczają ją przed nadmiernym uciekaniem wody z organizmu. Dzięki temu uzyskujemy efekt bardziej wypełnionej, elastycznej i ujędrnionej skóry twarzy.

W kosmetyce najczęściej można znaleźć olejek serum do twarzy, oczu lub włosów. Zdarzają się również produkty do pielęgnacji całego ciała, które są silne skoncentrowane i nazwane serami. W dalszej kolejności znajdziemy sera do paznokci, sera do biustu itp…

Wiesz już kiedy stosować serum – możesz je w zależności od formy aplikować na dzień pod krem lub używać na noc z kremem lub bez.  Pamiętaj tylko, ze serum nie zastąpi kremu na zawsze. Może być chwilą odskocznią dla Twojej skóry od kremów, których używasz od wielu lat.  Czy są momenty kiedy nie możemy używać serum?

Wszystko zależy od tego jakie dzianie dany produkt posiada. Polecamy nie stosować serum, gdy Twoja skóra będzie podrażniona po różnego typu zabiegach kosmetycznych. Ilość substancji aktywnych może powiększyć stopień zaczerwienienia i podrażnienia oraz wywołać alergie. Będą w ciąży unikaj serum do twarzy z olejkami eterycznymi. Olejków eterycznych, szczególnie cytrusowych jak np. olejek pomarańczowy, unikaj również w serach podczas lata. Nie stosuj ich bezpośrednio przed ekspozycją na słońce, ze względu na ich działanie fotouczuleniowe. Olejek eteryczny z pomarańczy spowoduje  zwiększoną wrażliwość na działanie działanie UV. Zawsze czytaj składy i uwagi od producenta zamieszczone na opakowaniach kosmetyków

Leave a Reply